Podmínky prodeje:
Zahájení prodeje a objednávek: 1. 5. 2021 (sobota)
Spuštěn prodej poštou v 8:00. Objednávky se přijímají na e-mail: obec@kunin.cz. Na objednávky došlé před 8:00 nebude brán zřetel. Limit 5 kusů bankovek s přítiskem ANNIVERSARY na jednu objednávku. Prodej postupně bez možnosti výběru sériového čísla.
V objednávce uvádějte úplnou adresu (jméno, příjmení, ulice, číslo popisné/orientační, poštovní směrovací číslo, obec, stát). Po zpracování Vaší objednávky Vám přijdou pokyny k platbě s číslem účtu, číslem účtu ve formátu IBAN a variabilním symbolem. Při platbě je nutné uvést variabilní symbol. Platby bez variabilního symbolu budou vráceny zpět. Po úhradě platby bude odesláno doporučeným dopisem. Cena bankovky 80 Kč za kus. Poštovné v České republice 70 Kč. Poštovné do zahraničí (EU) 140 Kč.
Bankovky je možné za stejných podmínek koupit osobně na Obecním úřadě v Kuníně, Kunín č. p. 69, v úředních dnech (pondělí, středa 8.00 - 11.00 a 12.00 – 17.00) nebo v případě uvolnění epidemiologické situace na pokladně zámku Kunín, Kunín č. p. 1, v turistické sezóně (duben - říjen).
Upozorňujeme zájemce o nákup suvenýrové eurobankovky, že Obec Kunín si vyhrazuje právo vybraná čísla ponechat pro reprezentační a propagační účely.
Euro Souvenir Kunín je vydán při příležitosti 30 let od osamostatnění obce Kunín. Obec Kunín byla v roce 1975 připojena k městu Nový Jičín, jako místní část. Po prvních demokratických samostatných volbách v roce 1990 se obec k 1.1.1991 opět osamostatnila.
Hlavním motivem je Zámek Kunín, dominanta obce a turisty hojně navštěvovaná kulturní památka. Zámek náleží k nejcennějším barokním zámkům celé Moravy. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 - 1734 vybudoval věhlasný rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt, autor slavného zámku Belveder ve Vídni. Zahradní průčelí kunínského zámku nápadně připomíná slavnou salcburskou rezidenci. Ne náhodou jí rakouští turisté nazývají také jako "malý moravský Mirabell".
Největšího rozkvětu se zámek dočkal na přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky Marie Walburgy hraběnky z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozené z Harrach-Hohenemsu, která zde vybudovala jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Jeho nejznámějším žákem byl pozdější Otec národa a velký český historik František Palacký.
Zdevastovaný zámek vypadal v době osamostatnění obce jako zřícenina, od roku 1999 je ve vlastnictví Obce Kunín, která se, pod odborným dohledem Muzea Novojičínska, příspěvkové organizace a Národního památkového ústavu, postarala o záchranu této památky. Zámek prošel rozsáhlou rekonstrukcí a postupně se do něj vracejí původní zámecké sbírky. Od roku 2004 je zpřístupněn turistům jako instalovaný objekt Muzea Novojičínska, p. o.
Kromě zámecké expozice jsou návštěvníkům přístupny pokoje s expozicí mapující historii obce Kunín, na kterou navazují prostory Kabinetu přírodnin s expozicí minerálů, zkamenělin, hornin od nás, ale i ze světa.
Vydáním eurobankovky jako suvenýru se obec Kunín inspirovala u partnerského města
Leimen, které vydalo svou bankovku v roce 2020 u příležitosti 20. slavnosti vína. Koncept personalizované eurobankovky je populárním druhem suvenýru nejen v Evropě, ale i ve světě. Suvenýrová bankovka je vyrobena ze 100% bavlněného papíru používaného při výrobě skutečných bankovek. Obsahuje některé ochranné prvky jako pravé bankovky (hologram, mikrotisk, UV ochranné prvky, ...) a zároveň je zajištěna proti případnému zneužití v automatech přijímajících bankovky i v čtečkách bankovek. Každý kus je unikát díky číslování, jak je tomu u pravých bankovek.
Datum vložení:
26. 4. 2021 8:30
Datum poslední aktualizace:
19. 9. 2023 15:05
Autor: